Kolejna debata Pro Tempore
- Szczegóły
Ostatnia w tym roku akademickim debata naukowa z cyklu "Pro Tempore. Dialog nauk"
Debata współorganizowana przez Komitet Nauk Teologicznych PAN odbędzie się z udziałem publiczności i gościć będzie w kolejnej warszawskiej uczelni, tym razem na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Debata, zatytułowana „Sztuczna inteligencja w medycynie”, odbędzie się 23 maja br. (wtorek), o godz. 16.00 w sali konferencyjnej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM, ul. Żwirki i Wigury 63a (poziom -1).
***
Sztuczna inteligencja w medycynie
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w takich dziedzinach ludzkiej aktywności jak wojskowość, dziennikarstwo czy reklama budzi zazwyczaj duże obawy. Tymczasem algorytmy samouczące w medycynie wydają się przynosić ze sobą nieomal wyłącznie korzyści: ułatwienie i upowszechnienie dostępu do diagnostyki, udoskonalenie interpretacji danych diagnostycznych, odciążenie lekarzy od tych wszystkich procedur, które da się wykonać za pomocą maszyn samouczących. Sztuczna inteligencja potrafi już znacznie sprawniej, niż statystyczny lekarz zinterpretować wykres EKG, wyniki niektórych badań obrazowych, a nawet dźwięki płynące z lekarskiego stetoskopu. Czy znaczy to, iż już niedługo na drugim końcu stetoskopu przyłożonego do piersi pacjenta znajdował się będzie algorytm, a nie człowiek? Czy jest coś, w czym ludzki lekarz jest nie do zastąpienia – nie ze względu na fakt, iż zaawansowanie technologii AI jeszcze tego nie umożliwia, ale dlatego, że nigdy nie będzie to możliwe?
O zagadnieniu wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie w czasie najbliższego spotkania z cyklu Pro tempore – dialog nauk, które odbędzie się we wtorek, 23 maja br., o godz. 16:00 w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM (sala konferencyjna, poziom -1, ul. Żwirki i Wigury 63a), rozmawiać będą:
- dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
- dr hab. Przemysław Biecek (Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej),
- dr hab. Jan Borysowski (Zakład Immunologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego),
- dr Janusz Pyda OP (Instytut Tomistyczny i Akademia Katolicka w Warszawie).
Spotkanie będzie również dostępne dzięki transmisji internetowej. Link do transmisji:
https://www.youtube.com/watch?v=z2E4c_0tLAM
Zapraszamy!
Posiedzenie Komitetu Nauk Teologicznych PAN
- Szczegóły
Teologia w dialogu z innymi dyscyplinami naukowymi
24 kwietnia 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się posiedzenie członków Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Rozpoczął je Dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych, prof. dr hab. Andrzej Buko, wyrażając swoją radość z obecności polskich teologów i integracji środowiska naukowego z całego kraju. Następnie Przewodniczący Komitetu ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina przypomniał o misji i celu działania Komitetu oraz zaprosił obecnych do wysłuchania wykładu p. Jana Wróbla, historyka i dziennikarza. Prelekcja pod tytułem: „Humanista to niespełniony dziennikarz” stała się okazją do podjęcia refleksji na temat sensu, prawdy, odpowiedzialności oraz wiarygodności pracy humanisty i dziennikarza. Humanista łączy punkty – dąży do prawdy i sprawia, że rzeczywistość staje się jaśniejsza, dzięki temu, że jest osadzona w kontekście – mówił p. Wróbel. Zwracał też uwagę na to, jak ważne jest rozpoznanie momentu, w którym trzeba się wypowiedzieć. Dziennikarz szuka tego, czego inni nie widzą i potrafi połączyć prawdę materialną z widzeniem świata. Dziennikarz ma szansę być humanistą. Pan Wróbel wskazał również, że istotne jest szukanie odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego?”. Humanista i dziennikarz mają za zadanie stawiać to pytanie i widzieć w imieniu tych, którzy nie widzą oraz przedstawiać to tak, by mogli zobaczyć. Wśród zagrożeń, na które może natknąć się humanista i dziennikarz, p. Wróbel wskazał pragmatyzm i utylitaryzm. Jeśli przekazywane informacje stają się kwestią zmonetyzowania, to wtedy dziennikarz nie działa „w imieniu innych”, tylko w imieniu tego, kto płaci. Dziennikarz przestaje się wtedy interesować tym, jak jest, ale myśli o tym, jak połączyć punkty, by poruszyć ludzi, żeby wzbudzić emocje, by to było opłacalne.
Pod koniec prelekcji pan Wróbel dodał, że warto zaznaczać, że się czegoś nie wie. Wystąpienie stało się okazją do nawiązywania relacji i inspirowania się wiedzą historyczną oraz dziennikarską w pracy teologa. Pytanie, które zrodziło się w trakcie dyskusji, dotyczyło tego, jak przełożyć prawdę teologiczną współczesnemu człowiekowi w taki sposób, by była atrakcyjna, a równocześnie nie została zubożona.
Członkowie Komitetu zgodnie zwrócili uwagę na to, jak ważne dla rozwoju teologii jest współpracowanie z innymi dyscyplinami naukowymi. Miejsca styku są okazją do ubogacania się nawzajem.
W drugiej części spotkania członkowie Komitetu dyskutowali na temat przyszłości teologii, omawiali bieżące sprawy związane z wydawanym przez Komitet czasopismem Studia Teologiczne PAN oraz wysłuchali ks. prof. Adama Kubisia, który zaprezentował przebieg prac w związku z repozytorium teologicznym „Theo-logos”. Następnie był czas na omówienie spraw bieżących i wewnętrznych dotyczących działalności Komitetu.
Konferencja - Nauka a teologia. Współczesne oblicza dawnego sporu
- Szczegóły
Konferencja naukowa w Olsztynie
Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z KNT PAN ma zaszczyt zaprosić Państwa na XXIV Dni Interdyscyplinarne. Są one w tym roku związane ze szczególną datą: 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, który kilka lat swojego życia spędził w OIsztynie, a inkunabuły z odręcznymi jego notatkami znajdują się w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie (będziemy mogli w czasie konferencji się z nimi zapoznać).
Celem organizowanej w ramach XXIV Dni Interdyscyplinarnych konferencji pt. Nauka a teologia. Współczesne oblicza dawnego sporu
będzie podjęcie i ożywienie dyskusji między przedstawicielami teologii, filozofii i nauk przyrodniczych dotyczącej racjonalność wiary/religii w kontekście innych rodzajów racjonalności, statusu naukowego teologii, dyskusji między teologią a nauką o pochodzeniu człowieka i świata oraz zagadnień pokrewnych.
Data: 10-11 maja 2023 roku
Miejsce: Wydział Teologii UWM w Olsztynie
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami konferencji i zarejestrowanie się do 30 marca 2023 r. w zakładce „Rejestracja” na stronie konferencji (z referatem lub bez):
Wszelkie pytania dotyczące konferencji prosimy kierować na adres:
Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej - debata Pro Tempore
- Szczegóły
Czcigodni Księża Profesorowie,
Szanowni Państwo Profesorowie,
zapraszam na czwartą w tym roku akademickim debatę naukową z cyklu "Pro Tempore. Dialog nauk".
Debata odbędzie się z udziałem publiczności i gościć będzie w kolejnej warszawskiej uczelni, tym razem na Uniwersytecie Warszawskim. Debata, zatytułowana „Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej”, odbędzie się 23 lutego br. (czwartek), godz. 16.00 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 72 (Biała Willa).
Serdecznie zapraszam do bezpośredniego udziału w spotkaniu lub do uczestnictwa online oraz zachęcam do rozpowszechnienia tego zaproszenia wśród potencjalnie zainteresowanych osób z Państwa środowiska.
Poniżej przesyłam link do transmisji oraz krótką informację o przedmiocie debaty i jej uczestnikach.
Jeszcze raz serdecznie zapraszam!
Ks. Krzysztof Pawlina
przewodniczący KNT PAN
***
Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej
Na początku lat 80. XIX stulecia Fryderyk Nietzsche zwiastował ustami „człowieka oszalałego”, że oto ludzie zabili Boga i choć jeszcze nie uświadomili sobie tego czynu, już zaczynają spadać „I w tył, i w bok, i w przód, we wszystkich kierunkach”, bo unicestwili zasadę dawnego porządku świata. Sześćdziesiąt lat później, w dobie najbardziej krwawej i niszczycielskiej z dotychczasowych wojen, Tomasz Mann uczynił postać diabła surowym sędzią kultury, ogłaszającym, że „Z chwilą, gdy kultura odpadła od kultu, sama siebie kultem czyniąc, jest już tylko odpadkiem i cały świat jest nią [...] zmęczony i przesycony”.
W jakiej mierze te dwa głośne osądy ujawniają prawdę o kulturze XX i XXI wieku? Jak odnosi się ona do kultu religijnego: obojętnie, wrogo, przyjaźnie, z tęsknotą? Jakie kulty odziedziczyła, a jakie wytworzyła sama? Z czego wynikają i dokąd prowadzą podejmowane przez nią próby sakralizacji? Czy są one wyrazem niezbywalnej potrzeby transcendencji?
Tych kwestii dotykać będziemy w kolejnej dyskusji z cyklu Pro tempore – dialog nauk. Wezmą w niej udział badacze z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego:
- dr Ivan Dimitrijević, filozof,
- bp dr hab. Michał Janocha, prof. UW, historyk sztuki,
- dr hab. Paweł Stępień, literaturoznawca.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 lutego 2023, w godzinach 16.00-17.15 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 72 (Biała Willa) oraz dostępne będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie. Zapraszamy!
Link do transmisji:
https://www.youtube.com/watch?v=9pnKYIu7Nqo
Konferencja "Kościół w świecie. Świat w Kościele" 6-7 marca 2023 r.
- Szczegóły
KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE. ŚWIAT W KOŚCIELE
6 marca (poniedziałek) - 7 marca (wtorek) 2023 r.
Kraków, ul. Bernardyńska 3.
Meeting ID: 348 481 373 075 Passcode: pKZu6G
Pierwszy dzień konferencji:
Drugi dzień konferencji:
Meeting ID: 319 089 376 578 Passcode: jAXU9m