Konferencja - Nauka a teologia. Współczesne oblicza dawnego sporu
- Szczegóły
Konferencja naukowa w Olsztynie
Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z KNT PAN ma zaszczyt zaprosić Państwa na XXIV Dni Interdyscyplinarne. Są one w tym roku związane ze szczególną datą: 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, który kilka lat swojego życia spędził w OIsztynie, a inkunabuły z odręcznymi jego notatkami znajdują się w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie (będziemy mogli w czasie konferencji się z nimi zapoznać).
Celem organizowanej w ramach XXIV Dni Interdyscyplinarnych konferencji pt. Nauka a teologia. Współczesne oblicza dawnego sporu
będzie podjęcie i ożywienie dyskusji między przedstawicielami teologii, filozofii i nauk przyrodniczych dotyczącej racjonalność wiary/religii w kontekście innych rodzajów racjonalności, statusu naukowego teologii, dyskusji między teologią a nauką o pochodzeniu człowieka i świata oraz zagadnień pokrewnych.
Data: 10-11 maja 2023 roku
Miejsce: Wydział Teologii UWM w Olsztynie
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami konferencji i zarejestrowanie się do 30 marca 2023 r. w zakładce „Rejestracja” na stronie konferencji (z referatem lub bez):
Wszelkie pytania dotyczące konferencji prosimy kierować na adres:
Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej - debata Pro Tempore
- Szczegóły
Czcigodni Księża Profesorowie,
Szanowni Państwo Profesorowie,
zapraszam na czwartą w tym roku akademickim debatę naukową z cyklu "Pro Tempore. Dialog nauk".
Debata odbędzie się z udziałem publiczności i gościć będzie w kolejnej warszawskiej uczelni, tym razem na Uniwersytecie Warszawskim. Debata, zatytułowana „Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej”, odbędzie się 23 lutego br. (czwartek), godz. 16.00 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 72 (Biała Willa).
Serdecznie zapraszam do bezpośredniego udziału w spotkaniu lub do uczestnictwa online oraz zachęcam do rozpowszechnienia tego zaproszenia wśród potencjalnie zainteresowanych osób z Państwa środowiska.
Poniżej przesyłam link do transmisji oraz krótką informację o przedmiocie debaty i jej uczestnikach.
Jeszcze raz serdecznie zapraszam!
Ks. Krzysztof Pawlina
przewodniczący KNT PAN
***
Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej
Na początku lat 80. XIX stulecia Fryderyk Nietzsche zwiastował ustami „człowieka oszalałego”, że oto ludzie zabili Boga i choć jeszcze nie uświadomili sobie tego czynu, już zaczynają spadać „I w tył, i w bok, i w przód, we wszystkich kierunkach”, bo unicestwili zasadę dawnego porządku świata. Sześćdziesiąt lat później, w dobie najbardziej krwawej i niszczycielskiej z dotychczasowych wojen, Tomasz Mann uczynił postać diabła surowym sędzią kultury, ogłaszającym, że „Z chwilą, gdy kultura odpadła od kultu, sama siebie kultem czyniąc, jest już tylko odpadkiem i cały świat jest nią [...] zmęczony i przesycony”.
W jakiej mierze te dwa głośne osądy ujawniają prawdę o kulturze XX i XXI wieku? Jak odnosi się ona do kultu religijnego: obojętnie, wrogo, przyjaźnie, z tęsknotą? Jakie kulty odziedziczyła, a jakie wytworzyła sama? Z czego wynikają i dokąd prowadzą podejmowane przez nią próby sakralizacji? Czy są one wyrazem niezbywalnej potrzeby transcendencji?
Tych kwestii dotykać będziemy w kolejnej dyskusji z cyklu Pro tempore – dialog nauk. Wezmą w niej udział badacze z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego:
- dr Ivan Dimitrijević, filozof,
- bp dr hab. Michał Janocha, prof. UW, historyk sztuki,
- dr hab. Paweł Stępień, literaturoznawca.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 lutego 2023, w godzinach 16.00-17.15 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 72 (Biała Willa) oraz dostępne będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie. Zapraszamy!
Link do transmisji:
https://www.youtube.com/watch?v=9pnKYIu7Nqo
Konferencja "Kościół w świecie. Świat w Kościele" 6-7 marca 2023 r.
- Szczegóły
KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE. ŚWIAT W KOŚCIELE
6 marca (poniedziałek) - 7 marca (wtorek) 2023 r.
Kraków, ul. Bernardyńska 3.
Meeting ID: 348 481 373 075 Passcode: pKZu6G
Pierwszy dzień konferencji:
Drugi dzień konferencji:
Meeting ID: 319 089 376 578 Passcode: jAXU9m
Debata o relacji chrześcijaństwa i ekologii na SGGW
- Szczegóły
W środę 14 grudnia odbyła się kolejna debata z cyklu Pro Tempore Dialog Nauk.
Zachęcamy do zapoznania się z filmem odnośnie do tego wydarzenia: https://youtu.be/zgCMS-ENoqc
„Pro tempore. Dialog nauk” to cykl debat interdyscyplinarnych. W ten sposób Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk wraz z Akademią Katolicką w Warszawie inicjuje rozmowy na tematy ważne. Ważne na dziś i na jutro. Pro tempore et pro futuro. Mówiąc „nauka”, mamy często na myśli badania, eksperymenty, publikacje, wykłady. Ale istnieje jeszcze inna forma uprawiania nauki. Jest nią rozmowa, dialog, debata, które zapisują się w świadomości, w sercu, w jakiś sposób odciskają się w człowieku.
Kolejna debata z cyklu Pro Tempore Dialog Nauk
- Szczegóły
Relacja człowieka do środowiska naturalnego stanowi dziś jeden z głównych tematów debaty publicznej nie tylko w Europie, ale i w całym zachodnim świecie.
Czy człowiek chcący żyć coraz wygodniej i konsumować coraz więcej musi z konieczności postrzegany być jako główne zagrożenie dla środowiska naturalnego?
Czy da się troszczyć o przyrodę nie ograniczając komfortu i poziomu życia, do którego przywykliśmy na Zachodzie? Czy wreszcie chrześcijańskie korzenie cywilizacji zachodniej sprzyjają czy też przeszkadzają wyrabianiu wrażliwości na świat natury? Dlaczego to głównie w agendzie lewicowych organizacji społeczno-politycznych znaleźć można postulaty proekologiczne?
Te i inne zagadnienie zostaną poruszone w ramach kolejnego spotkania z cyklu "Pro tempore. Dialog nauk” zatytułowanego „Czyńcie sobie ziemię poddaną. O relacji chrześcijaństwa i ekologii”.
W debacie udział wezmą:
- dr hab. Mateusz Grygoruk, prof. SGGW,
- prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz, UKSW,
- dr Janusz Pyda OP, Instytut Tomistyczny, AKW.
Spotkanie odbędzie się w środę, 14 grudnia o godzinie 16:00 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (sala konferencyjna Biblioteki Głównej SGGW, wejście C, I piętro, ul. Nowoursynowska 161) oraz dostępna będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie. Zapraszamy!
Link do transmisji:
https://www.youtube.com/watch?v=6m_1Z81uFJ0